Wydajnością czy żywotnością materiału eksploatacyjnego nazywamy ilość wydrukowanych stron przy użyciu danego produktu. Stosuje się ją, aby mieć możliwość:
- obliczenia kosztów eksploatacji urządzenia
- porównania z produktami konkurencji
Aby można było mówić o jakimkolwiek porównywaniu wydajności materiałów eksploatacyjnych, należało zapewnić porównywanym produktom w miarę identyczne parametry środowiska wydruku. Należą do nich:
- warunki atmosferyczne otoczenia: temperatura, wilgotność
- tryb pracy drukarki – druk: ciągły, grup stron, pojedynczych stron
- drukowanie jednostronne, dwustronne
- typ zastosowanego nośnika i jego format
- stopień zadrukowania strony
Im więcej parametrów jest identycznych, tym porównanie jest dokładniejsze. Dla większości (ale nie dla wszystkich) materiałów eksploatacyjnych podaje się wydajność w liczbach stron przy następujących założeniach:
- format nośnika: A4
- druk jednostronny
- 5% zadrukowanie strony
- druk ciągły
W związku z tym, że powyższe parametry ulegają ciągłym zmianom, podane przez producentów materiałów eksploatacyjnych wydajności, należy traktować jako przybliżone, teoretyczne.
Przykład 1.
Toner do drukarki ma zakładaną (czyli przy ustalonych wartościach powyższych parametrów) wydajność 10 000 stron. Przy 10% zadrukowywaniu wystarczy na 5 000 stron.
Przykład 2.
Bęben światłoczuły ma zakładaną (czyli przy ustalonych wartościach powyższych parametrów) wydajność 20 000 stron. Jednak typ pracy drukarki jest bardzo zmienny i raczej rzadko drukuje się 20 000 stron przy jednym zadaniu wydruku. Zatem bęben w normalnym, przerywanym trybie pracy wystarcza na 6 000 do 8 000 stron. Dlatego producenci w instrukcjach obsługi urządzeń, żywotność bębnów światłoczułych często określają w następujący sposób: wydajność maksymalna 20 000 stron, wydajność przeciętna 6 000 – 8 000 stron. W związku z tym, że duża część spośród klientów nie czyta instrukcji, bardzo często dochodzi do nieuzasadnionych reklamacji bębnów światłoczułych z powodu wydajności.
Przykład 3.
Tusze do drukarek mają zakładaną (czyli przy ustalonych wartościach powyższych parametrów) wydajność 1000 stron. Tak jak w przykładzie 2 „pod lupę” weźmiemy przerywany tryb pracy drukarek, z jakim mamy do czynienia na co dzień. Część drukarek bardzo dużo tuszu zużywa na konserwację i czyszczenie elementów drukujących. Inne przy tego typu czynnościach „marnują” go o wiele mniej. Dzięki temu więcej go trafia na kartkę. Dlatego rzeczywista liczba wydrukowanych kartek jest większa w drugiej grupie drukarek. Dzieje się tak, mimo tego, że wyjściowa (publikowana przez producentów) wydajność była taka sama dla obu grup.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą dotyczącą tonerów do drukarek, tuszów do drukarek i ich zamienników. Zapraszamy Klientów z Chorzowa, Katowic i całego Śląska.